Anasayfa > Basinda Biz > Belge taramada Kodak atağı
Belge taramada Kodak atağı
Ali Cetinkol

Ali ÇETİNKOL
Bicom Genel Müdürü

Kodak, yeni ürün ailesiyle farklı ihtiyaçlara uygun çözümler sunuyor.

Yeni ürün ailesinin beraberinde getirdiği teknolojik değişimle profesyonel belge tarama konusunda müşterilerine büyük avantajlar sağlayan Kodak, yetkili dağıtıcısı Bicom’un desteğiyle Türkiye pazarında daha da büyümeyi hedefliyor. Geçtiğimiz yıl net satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 56 oranında artırmayı başaran şirket, 1986 yılından bu yana içinde bulunduğu profesyonel belge tarama piyasasınıda birçok iyi çözüm ve proje üretiyor.

Tarama bakımından dakikada 20 sayfa ile dakikada 200 sayfa arasında kapasitelere sahip Kodak,  yeni tarayıcı aileleri i2000 ve i5000’i yakın zaman önce piyasaya sürdü. Şirket, Türkiye’de özellikle finans ve bankacılık alanında yaygınlaşmış durumda.


Kodak’ın gerek arşivleme gerek belge aktarma alanında uzun süredir faaliyet gösterdiğini ve büyük bir tecrübeye sahip olduğunu belirten Bicom Genel Müdürü Ali Çetinkol, masaüstünde kullanılabilen modellerin revaçta olduğunu ve bunların ağırlıklı olarak ‘kağıtsız şube’ projelerinde yer aldığını vurguladı. Garanti Bankası, Türkiye Finans, Türkiye Katılım Bankası, Bank Asya, Kuveyt Türk, Tefken Eurobank’ın en önemli müşterileri arasında bulunduğunu söyleyen Çetinkol, son dönemde telekom sektöründe de önemli projelere imza atarak

Kodak’ın bu alanda yaygınlaşmasını sağladıklarını belirtti.

Çetinkol’a göre KOBİ düzeyindeki birçok işletme de fiziksel belgelerin taranması yöntemine geçiş sürecinde. Atina’da düzenlenen Sales Kickoff toplantısında, Kodak tarafından ‘satışlarını en çok artıran dağıtıcı’ (2010’da, EMEA bölgesinde) ödülüne layık görüldüklerini belirten Çetinkol, bunun kendileri için 2011 yılına dair iyi bir gösterge olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni tarayıcı aileleri i2000 ve i5000’de teknik olarak yapılan pek çok yeniliğe dikkat çeken Çetinkol: “LED teknolojisine dayanan ‘Indirect’ aydınlatma ile 2. nesil Perfect Page

yeni ürün ailesine önemli avantajlar getiriyor. Değişen aydınlatma sistemi eskiden görülen parlama sorununu ortadan kaldırırken, geliştirilen Perfect Page sistemi ise sayfaların çok daha net ve sorunsuz bir biçimde sayısallaştırılmasına olanak tanıyor” dedi.
Ürünlerin bakım gerektirmeden uzun süre hizmet vermesinin işletme maliyetlerini çok düşürdüğünü belirten Çetinkol, ürünlerin sorunsuzluğunu vurgulamak için şunları söyledi: “Kodak’ın 5 yaşın üzerindeki modellerinde görülen arıza oranı binde 5. Bu da özellikle bankacılık gibi kritik görevlerde iş akışının sürekliliğini sağlamak konusunda cihazların ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.”

2011 yılında proje anlamında; kamu sektörü, SGK, TSK, su ve elektrik idareleri gibi kurumları hedeflediklerini vurgulayan Çetinkol’a göre 2004 yılından beri bireysel bankacılık sektörüne çözüm sağlayan Kodak, Türkiye’yi gelişen bir pazar olarak görüyor ve Türkçe arayüz ve yazılım gibi geliştirmelerle yatırım yapıyor.